Sg-áčik

Tak a je to tu. Vaša redakčná rada pre Vás pripravila ďalšiu časť vášho obľúbeného školského časopisu. Dúfame, že sa Vám bude páčiť. Radi prijmeme Vaše nápady na vylepšenie ďalšieho, už teraz pripravovaného 3. čísla.

Vaša šéfredaktorka Radka 

Školský ples 2014

Jednou zo školských akcií, ktorá by nemala na škole chýbať je školský ples. Tohto roku sa konal 31.01. v Ľudovej jedálni. Organizátormi boli žiaci 3. ročníka- žiaci III.A a III.B triedy. Ako stále nechýbalo skvelé jedlo, dobrá hudba, tombola, príjemní hostia z Poľska, no a ako každoročne vyhlásenie kráľa a kráľovnej plesu. Ďakujeme za túto skvelú akciu a už teraz sa tešíme na ďalší školský ples.

Redakčná rada

PS: fotky z plesu vo FOTOGALERII

Deň materinského jazyka

V mesiaci február si pripomenieme všetky významné udalosti, ktoré prispeli k tomu, aby sme dnes mohli spokojne a s úsmevom hovoriť pekne, plynulo po slovensky.

20. február – Deň materinského jazyka

Nebolo to také jednoduché, ale my sme to dokázali. Po desaťročiach útrap, neprávostí, neprajností sa to konečne v roku 1918 podarilo doviesť do úspešného konca, aby Slovák mohol naplno využívať to, čo už niekoľko rokov vlastnil – vlastný spisovný jazyk.

Preto si v tomto týždni ŽŠR pripravila pre žiakov školy malý kvíz-súťaž venovanú tejto problematike. To, do akej miery poznajú žiaci históriu vývinu svojho vlastného jazyka, budú môcť ukázať práve prostredníctvom tejto aktivity. Čo všetko si na žiakov pripravili členovia ŽŠR to ostáva tajomstvom. My však veríme, že ich vedomosti budú naozaj dobré a samozrejme všetkým držíme prsty.

                                                                                               Redakčná rada 

Sviatok sv. Valentína

Každý človek vo svojom živote potrebuje lásku. Či už to bude v podobe rodičovskej lásky, súrodeneckej lásky, kamarátskej, lásky k zvieratkám, ku knihám alebo počítačovým hrám, všetko je to svojím spôsobom druh lásky. Láska v nás vyvoláva rôzne pocity. Samozrejme, bavíme sa tu o zdravej láske. Sú to všetkým dobre známe motýle v bruchu, spotené dlane alebo strata reči. Lásku si máme prejavovať každý deň, no prečo si to jeden deň v roku, práve 14.2. nevychutnať naplno? Veď v dnešnej dobe oslavujeme toľko nezmyslených sviatkov, tak prečo neosláviť niečo tak krásne a pre každého z nás veľmi dôležité, ako je láska? Veľa ľudí si myslí, že deň sv. Valentína je len umelý a komerčný, že je to obohacovanie sa na ľuďoch. Nuž, to už je náš subjektívny názor.

Cesty Sv. Valentína nevedú do Ameriky, ako si veľa z nás myslí. Jeho korene môžeme nájsť v Ríme. S Valentinusom, rímskym kresťanským kňazom a lekárom, sa spája mnoho legiend. Jedna z nich hovorí, že dôvodom jeho odsúdenia bolo tajné sobášenie mladých párov aj napriek zákazu, a preto bol 14.2.269 sťatý.

V súčasnosti ľudia na tento sviatok reagujú rôzne. Buď sa do toho priveľmi vkladajú alebo to úplne ignorujú. Tak ako vo všetkom, aj v tomto si však treba nájsť ten správny, zdravý stred. Veď dokazovať lásku milovaným a cítiť sa milovaný potrebujeme k životu každý deň. Samozrejme, ľudské pocity nikto nemôže naprogramovať a nastaviť  ich práve na tento jeden deň, no má nám pripomenúť to, čo je pre každého z nás veľmi dôležité- LÁSKU!

Cítiť sa milovaný je ten najkrajší pocit. Mať v jednej osobe najlepšieho priateľa- spriaznenú dušu je nezaplatiteľný pocit. Lásku vídame každý deň, je všade okolo nás. Vonku na ulici, doma, v kine, v obchode a, samozrejme, v škole. Z tohto párika máme obrovskú radosť a tešíme sa na tie, ktoré k nim pribudnú. 

Radka

... a ešte trošku práce žiaci

Milí „naši“ študenti, pomaly ale isto sme sa prehupli do druhého polroka, tak si nemyslite, že vás necháme len oddychovať a vylihovať, pripravili sme si pre vás zoznam povinnej literatúry na spestrenie víkendových chvíľ. Pre žiakov prvého ročníka  je povinnosťou prečítať si poviedky od J. G. Tajovského – Mamka Pôstková a Maco Mlieč, od B. S. Timravy – Ťapákovci a od M. Kukučína – Keď báčik z Chochoľova umrie.

Žiaci druhého ročníka by nemali zabudnúť na krásne ľúbostné sonety od Francesca Petrarcu, ľúbostnú skladbu Marína od Andreja Sládkoviča, veselohru od Jána Palárika Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, komédiu od Moliéra Lakomec, epos Ilias od Homéra, ktorý by ste s láskou mohli porovnať s eposom Svatopluk od Hollého.

Naša rada je, neberte to ako nutné zlo, berte to ako niečo, čo vás len obohatí a rozšíri vaše vedomostí.

                                                                                                                                       S láskou  Redakčná rada  

„Čo slová, to perly...“

p. uč Valková: „Jakub, máte reči jak koza bobkov!“

 

p. uč. Pavlišáková: „Ako sa povie hrdina v ženskom rode?“

           Zuzka: „Xena.“

 

p. uč Germanová: „Čo vynašiel pán Bell?“

          Dena: „Zvon. Šak jingle bell.“

 

p. uč. Germanová: „Sabol, neviem čo pod tou lavicou vstáva, ale položte tú lavicu späť na zem.“

 

p. uč. Valková: „Adrián, rozmýšľam, aký je váš otec.“

           Aďo: „Šak aký otec, taký syn, takže zlatý ne?“

 

          Dena: „To už som niekde počula.“

p. uč. Fedorková: „Hovorila som to na začiatku hodiny.“

 

p. uč. Fedorková: „Spojenia slov, ktoré si navzájom odporujú? Oxy..?

          Valika: „Oxidácia.“

 

p. uč, Petrašková: „Pero by písalo, ale fixa nie.“

 

p. uč. Valková: „Adrián, vy si s tými špinavými rukami pučíte vyrážky?“
           Aďo: „No a čo. Šak si ich potom umyjem.“

 

Aďo: „To čo je za priezvisko. Hoban.“

p. uč. Valková: „S tým priezviskom by som bola na vašom mieste ticho, Dzivý.“

 

p. uč. Saganová: Valika, o pesničku sa ešte dohodneme. Španielsku ne!“

           Valika: „Ta to sme sa dohodli.“

 

Valika: „To celé máme čítať?“

p. uč Germanová: „A ja som kázala len názov?“

 

p. uč. Pavlišáková: „Chýba niekto okrem Simony z B-éčky?“

           Simona: „Ja som tu.“
 

p. uč. Pavlišáková: „Vy máte na viac ako na ťahák.“

           Zuzka: „Na dva ťaháky.“

 

p. uč. Pavlišáková: „Kde bojujú československí vojaci?“

           Jakub: „Vo vojne.“

 

p. uč. Valková: „Jakub, ja už viem čo vám je. Vy ste besný.“

 

p. uč. Petrašková: „Teraz vám to netreba, ale budeš chcieť štvorku na konci roka, tak mi tú rovnicu musíš povedať.“

 

p. uč. Mikula: „Ty si Barbara alebo Barbora?“

           Barbara: „Ja som Barbara.“

p. uč. Mikula: „A to len jedno písmenko. Veď to nie je až taký rozdiel.“

           Ivana: „Pán učiteľ, to je ako keby vás nevolali Martin, ale Martina. Veď to „a“ je len jedno písmenko.“

 

p. uč. Germanová: „No, Ivana, dnes to je taká slabšia trojka. Máte aj na lepšiu. Nabudúce vás ale poprosím bez toho výstupu, lebo mi je z neho na vracanie.

 

p. uč. Porubská: „Moji druháci sa ma často pýtajú, čo bude vo funkcii skôr.“

           Dominik: „Sliepka alebo vajce.“

 

p.uč. Germanová: „Ja viem, Tinka, že idú Vianoce, ale nedarujte nikomu kalkulačku. Darujte radšej oblečenie. Radšej nech tu sedíte holá jak bez kalkulačky.“

 

*Vika odpovedala z fyziky o Ampérovom pravidle pravej ruky

p. uč. Germanová: „Ale to musíte povedať „Ak naznačíme uchopenie vodiča pravou rukou a tak ďalej.“ Ja sa tiež modlím „Otče náš, ktorý si na nebesiach“ a nehovorím diky za chlieb, za to že pri mne si a bla bla bla.“

 

p. uč. Germanová: „Ja ti dám také tipnem si, že glazúru vybiješ.“

 

p. uč. Germanová hovorí Kubovi: „Hlavná vec, že nagélované vlásky, voňavý svetrík a zasypávať ma tu lichôtkami. Sadajte lebo vám dám 8.“

 

p. uč. Germanová hovorí Kubovi: „Taký klystír  vám s tou palicou urobím, že si tri dni na zadnicu nesadnete.“

 

p. uč. Germanová: „Budete si s tým tulipánom o hlavu trepať, aký je to ľahký príklad.“

 

Správa

Dňa 13.2. sa žiaci IV.A, IV.B, III.B a II.B Súkromného gymnázia zúčastnili na divadelnom predstavení „Tri v tom“ v Štátnom divadle v Košiciach. Žiakom sa predstavenie páčilo a už teraz sa tešíme na ďalšie kultúrno-zábavné podujatia so svojimi spolužiakmi a triednymi učiteľmi.